Keeway Polska – Motocykle, Skutery, Motorowery

TX 125i (CBS) Euro 4
motocykle125.pl, Motovlog, autor David Parus, „Keeway Superlight 125 – Mały słonik”

Motocykle typu enduro, to bardzo niedoceniany sprzęt w segmencie 125. Ludzie najczęściej szukają chopperów albo ścigaczy, narzekając przy tym, że albo moc nie ta, albo że są za ciężkie, tymczasem motocykle typu enduro bardzo często posiadają właśnie tę ważą cechę jaką jest niska waga. Kształty tych motocykli są też zwykle projektowane od początku do końca pod małe pojemności silników. W ten deseń wpasowuje się właśnie Keeway TX, który występuje w pojemności 125 oraz 200.

Waga, to zaraz po mocy najważniejszy czynnik decydujący o przyspieszeniu. W tym motocyklu waga jest w normie, chociaż znamy motocykle, które ważą dużo mniej kilogramów, poniżej 120. Keeway TX to dość duży motocykl dlatego waga jest tu w górnej granicy przyzwoitości. Coś za coś. Za moc silnika także nie można go zbytnio pochwalić, 11 koni to średni wynik segmencie chińskich 125-tek. Zatem pod względem osiągów jest to przeciętniak.

Kształty tego motocykla na pewno zasługują na pochwałę. Zdarzało się, że próbowano nam opychać zwykłe, nisko zawieszone, nakedy pod hasłem enduro, przy czym z prawdziwego enduro posiadały tylko elastyczny chlapacz przedniego koła. Tu nie ma ściemy, mamy grube lagi, mamy centralny amortyzator typu monoshock i tłumik poprowadzony nad silnikiem i pod zadupkiem. Do zalet możemy także doliczyć dobre hamulce i całkiem sensowną kanapę. Dla porównania, Keeway supermoto (znany głównie z pojemności 50, ale też 125) posiada symboliczną kanapę, a tu mamy normalne siedzenie i to jest dobre na dłuższą trasę. Gdy postanowimy trochę się nim powygłupiać, np w pobliskiej żwirowni, z pewnością przyda nam się też osłona silnika i amortyzatorów. Jadąc do lasu fajnie było by mieć jeszcze osłony rąk przy kierownicy, tu ich nie znajdziemy, jednak to jest detal, który nie decyduje o tym czy taki sprzęt się kupuje czy nie.

Jeżeli mamy aspiracje na jeszcze cięższy teren, możemy nabyć ten sprzęt z agresywnym bieżnikiem opony. Ale moim zdaniem to nie ma sensu. Jeżeli chcesz naprawdę ostry teren kup sobie wspomnianą już wersję tego motocykla o nazwie supermoto. Dokładając do supermoto oponę z agresywnym bieżnikiem mamy niezły sprzęt, którym możemy rozpędzać się po polu i wyskakiwać z kup gnoju. Natomiast w codziennych dojazdach do pracy, lepsza będzie opona szosowa.

Jest też coś co dość mocno psuję opinię temu motocyklowi – są to słabej jakości felgi. Już po wyjechaniu ze sklepu da się, wyczuć że są nieprawidłowo wyważone. Użytkownicy obawiają się wykonać tym sprzętem jakikolwiek wyskok w obawie przed pogięciem felg. Producent zapewnia jednak że ten problem został rozwiązany. W wersji sprzedawanej w Polsce nie znajdziemy już aluminiowych felg. Są szprychowe, które po ostrej zabawie, trzeba naciągać i wtedy można długo się cieszyć sprzętem.

Poza tym mamy jeszcze kilka mankamentów. Nie znajdziemy tu zbyt wielu informacji na desce rozdzielczej, brak informacji o włączonym biegu, czy o poziomie paliwa. Wkładanie kluczyka utrudnia wąż hamulcowy. Stopka boczna odcina zapłon, i chociaż to dla niektórych jest zaletą, jednak w połączeniu z brakiem stopki centralnej, ten ficzer stanowi wadę. Nie można rozgrzać silnika na postoju w zimny dzień.

© 2019 Keeway Polska – Motocykle, Skutery, Motorowery.
Modele prezentowane na zdjęciach mogą nieznacznie różnić się od sprzedawanych pojazdów.