Keeway Polska – Motocykle, Skutery, Motorowery

RKS 125i (CBS) Euro4
Keeway RKS 2017r – zmiany na dobre test, opinie i oceny

Do redakcyjnego laboratorium trafił Keeway RKS 125.Testowaliśmy go w 2016r i na pierwszy rzut oka, w wyglądzie pojazdu zmieniło się niewiele. Kilka kilometrów pokonanych w siodle RKS 125 utwierdziło nas w przekonaniu, że zmiany konstrukcyjne tak dobrze wpłynęły na konstrukcję Keewaya, że możemy wręcz mówić o nowym modelu. Ale o tym za chwilę.

Zmiany/wygląd

Wizualnie motocykl prawie nie różni się od poprzedniego modelu. Nieznacznie zmieniono kształt osłony tłumika, kanapy, dostępne wzory lakierowań a pod silnik trafił spojler w kolorze „nadwozia”. Całość, szczególnie w wersji czerwonej z czarnym pasem (wiadomo, czerwony-najszybszy), wygląda naprawdę atrakcyjnie i nieźle komponuje się z ciemnym wykończeniem podwozia i silnika (na myśl przychodzi limitowana wersja Suzuki GS550E „Red Suzi”). Białe kierunkowskazy, tylny reflektor led i niezła jakość wykonania to kolejne atuty Keewaya. Nam się spodobał.

Dalsza ingerencja w konstrukcję jest mniej widoczna, ale ma dużo większe znaczenie dla użytkownika. Silnik otrzymał układ zasilania wtryskiem. Pożegnaliśmy dźwignię ssania a wraz z nią problemy z rozruchem czy nierówną pracą po uruchomieniu motocykla. W miejscu tylnego, pamiętającego czasy epoki lodowcowej bębna, producent umieścił tarczę hamulcową. Układ hamulcowy zintegrowano, ale o tym w akapicie jazda.

Jazda

Odpalamy motocykl za pomocą składanego kluczyka. Niby tylko bajer, ale włożony w tylną kieszeń dżinsów ma dużo mniejszą szansę na poważne uszkodzenia niż tradycyjne kluczyki. Silnik łatwo odpala, szybko się nagrzewa, a jego praca jest gładka i równa, szczególnie jak na czterosuwowego jednocylindrowca.

Pozycja wyprostowana, odprężona. Kanapa wygodna, a zastosowana ergonomia wzorowa. W lusterkach dobrze widać otoczenie. Są one dość szeroko rozstawione przez co przeciskanie w korkach, jak na miejską „125”, bywa czasem utrudnione. Praca sprzęgła nie wymaga siły, a pięciobiegowa skrzynia biegów pracuje płynnie, precyzyjnie co dodatkowo łatwo zaobserwować na wyświetlaczu biegów (chociaż czasem działa on z niewielkim opóźnieniem).

Jedyną wadą przeniesienia napędu jest (czasem) utrudnione znalezienie biegu jałowego.
Osiagi silnika 8,4kW czyli nieco ponad 11KM przy 8500 obr./min. oraz 10Nm przy 7000 obr./min. w połączeniu z uczciwie skalkulowaną masą – 121kg zapewniają przyzwoitą trakcję i elastyczność, oczywiście biorąc pod uwagę pojemność pojazdu. Keewayem RKS możemy całkiem sprawnie poruszać się w mieście a poza nim utrzymamy prędkość 95km/h – przy sprzyjających warunkach zauważalnie przekraczając pierwszą kosmiczną, czyli granicę 100km/h.


motocykle125.pl, Motovlog, autor David Parus, „Keeway RKS 125 Euro 4”

Keeway RKS 125 solidnie odrobił lekcje, ale ja też. Być może pamiętasz poprzedni opis który tu widniał od roku 2014. Napisałem o tym motocyklu, że jest nudny i szary oraz że niczym się nie wyróżnia. Od 2017 roku Keeway RKS 125 otrzymał cały zestaw ulepszeń. Ponieważ zmienił się wyłączny importer, bez problemu otrzymałem go na testy i mogłem nim pojeździć.

I tak, na największą uwagę zasługuje wtrysk, dzięki niemu silnik pracuje równo, nabrał też elastyczności. Nie mam wykresu z hamowni, ale wyczuwam rosnący moment obrotowy aż do 9 tys obr/min. Uwielbiam takie motocykle, które zachęcają do „grzania”. Jadąc nim rano o 7 do pracy, wybudzisz się z letargu. Maksymalnie pociśniemy ok 100, kładąc się na zbiorniku, 115, a przy tym nie odczujemy absolutnie żadnych drgań.

Druga rzecz za którą chcę go pochwalić to tarczowe hamulce z tyłu (oraz CBS). Poprzednia wersja posiadała bęben. Już pomijając to które rozwiązanie lepiej hamuje (bo są tacy co mówią że różnica żadna), to ten tarczowy przede wszystkim fajnie wygląda. Uważam że w motocyklach typu naked czy sport, tarczowy hamulec nadaje odpowiedniego charakteru. Wersja, którą otrzymałem, posiadała zaciski pomalowane na złoto. Na złoto? Taka wiocha? Wcale nie wiocha, okazuje się że z czerwonym kolorem „nadwozia”, bardzo fajnie te zaciski komponują. Ciekawostką jest to że producent na swojej stronie mimo wszystko pokazuje zdjęcia z hamulcem bębnowym.

Trzecia rzecz, która go wyróżnia z pośród innych motocykli to cena. Porównajmy go np do Junaka RS 125, który oferuje podobną jakość wykonania i podobne osiągi. Wygrywa RKS, jest tańszy, zarówno od wersji na wtrysku, jak i od wersji na gaźniku(!), a do tego posiada przewagę w postaci tarczowego hamulca. Czy to przesądza o kupnie? Nie koniecznie, chodzi jeszcze o rozmiar.

Keeway RKS 125 to stosunkowo mały motocykl. Chociaż jest większy niż brat bliźniak, Keeway RKV 125, to jednak ja przy wzroście 183-184, nadal czułem niedosyt. Przesuwając swoje 4 litery do tyłu, prawie zmieściłem kolana pod zbiornikiem – prawie :/. Dedykował bym ten motocykl raczej osobom o wzroście do 180cm.
Design? Jest ok. Moim zdaniem posiada ładniejszą lampę od RKV, bardziej zadziorną, model EURO 4 odzyskał także pług. Motocykl jest ładny ale mnie nadal nie „porywa”. Jednak to rzecz gustu.

Czy Keeway RKS posiada wady? Ja się nie doszukałem. Wszystko pracuje ultra precyzyjnie. Skrzynia biegów, hamulce, czy też wyświetlacz aktualnego biegu, jest na najwyższym poziomie. Kanapa jest miękka, zawieszenie tylnego koła także. Przód trochę podskakuje przy dużych prędkościach, ale jest ok. Czy opony są do zmiany? I tak i nie. Na rozgrzanym asfalcie ten motocykl wzbudza zaufanie, chętnie składa w zakrętach, ale na mokrym, podczas redukcji biegu przed zakrętem, tylne koło mi się lekko ślizgnęło. Trochę zwątpiłem. Plastiki? Super, nic ci się nie odkręci. Choroby wieku dziecięcego? Nie znalazłem w necie nic interesującego.

Ah! Przepraszam, jest jedna wada 😉 … Według badań wykonanych przez Anglików, ptaki najchętniej srają na czerwone pojazdy (18%). To by się zgadzało, mój egzemplarz (czerwony) regularnie był atakowany. W ciągu 2 tygodni, 4 razy czyściłem kanapę lub zbiornik.

© 2019 Keeway Polska – Motocykle, Skutery, Motorowery.
Modele prezentowane na zdjęciach mogą nieznacznie różnić się od sprzedawanych pojazdów.